RSS
 

Česnakas

???????????????????????????????????????Česnakas – ko gero geriausiai pasaulyje ištirtas vaistinis maistas, plačiausiai naudojamas natūralioje medicinoje. Įspūdinga rezultatų kolekcija, klinikiniai ir laboratoriniai tyrimai rodo, kokia didžiulė yra česnako vertė saugojantis nuo pagrindinių šiuolaikinio pasaulio ligų, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas, vėžį, įvairius infekcinius susirgimus ir net erekcijos sutrikimus.

Česnako tėvynė – Vakarų Azija. Lietuvoje jis plačiai auginamas kaip prieskoninė daržovė. Česnaką kaip vaistinį augalą pirmą kartą aprašė Senovės Romos gydytojas Dioskoridas dar I a. m.e. Senovės Egipte faraonai įsakydavo vergams valgyti česnakų, kad išsaugotų jėgas. Senovės graikai manė, kad česnakai apsaugo nuo gyvačių įkandimo, o romėnai manė, kad česnakai žmogui suteikia drąsos ir dvasios žvalumo, taip pat jais gydė inkstų ir kepenų ligas. Senovės Kinijoje ir Indijoje česnakai buvo vartojami kvėpavimo takų, virškinimo organų ligoms gydyti, per maro ir choleros epidemijas. Garsusis gydytojas Avicena rekomendavo česnakus nuo visų ligų.

Česnakas ir jo poveikis

Česnakas skatina fagocitozę – baltųjų kraujo kūnelių gebėjimą naikinti infekciją ir stimuliuoja imunines ląsteles, makrofagus ir T limfocitus kovoti su bakterijomis, virusine infekcija.
Atlikus epidemiologinius tyrimus nustatyta, kad tose pasaulio šalyse, kur žmonės valgo daug česnako ir svogūnų, rečiau sergama vėžiu. Įrodyta, kad:
• Česnakai mažina cholesterolio kiekį kraujyje, didina sveikų didelio tankio lipoproteinų lygį ir turi antitrombocitinį arba “kraujo skystinimo” poveikį. Tai labai svarbūs veiksniai užkertant kelią aterosklerozei (arterijų sukietėjimas), aukštam kraujo spaudimui, širdies priepuoliams ir insultui. Tai yra susiję su funkcijomis, reikalingomis stipriai ir nepriekaištingai erekcijai.
• Česnakas stiprina imuninę sistemą ir padeda organizmui tapti atspariam kenksmingam aplinkos poveikiui, naikina daugybę įvairiausių bakterijų, kurių buvimas vyro organizme turi tik neigiamą įtaką sėkmingiems lytiniams santykiams.
• Česnakai reguliuoja virškinimo sistemą, kvėpavimo organų veiklą, slopina akių gleivinės uždegimą, mažina cukraus kiekį kraujyje sergant dukriniu diabetu, taip pat varo šlapimą, tulžį, plečia stambias kraujagysles, o smulkių kraujagyslių bei kapiliarų sieneles stiprina.
• Neleidžia vėžinėms ląstelėms atsirasti ir daugintis. Tiesiogiai slopina auglio ląstelių medžiagų apykaitą.
• Skatina žmogaus organizmo imuninę sistemą kovoti su vėžinėmis ląstelėmis. Neseniai atlikus tyrimus su laboratorinėmis pelėmis pavyko nustatyti, kad česnakas apsaugo nuo vėžio, atsirandančio dėl kenksmingo nitrozaminų poveikio organizmui. Nitrozaminai – tai kancerogeninės medžiagos, kurios patenka į organizmą valgant mėsos produktus, ypač rūkytus. Yra duomenų, kad česnakas gali slopinti krūties, skrandžio, žarnyno piktybinių auglių atsiradimą.
• Išoriškai česnakas gydo pūlinius ausies ir akių gleivinės uždegimus, burnos ertmės uždegimą. Šviežio česnako tyrelė arba sultys gydo karpas, dedervines, egzemas ir kitas odos ligas.
• Česnakuose esantys Fitoncidai pasižymi priešmikrobinėmis, priešgrybelinėmis, priešparazitinėms savybėms, naikina tokius virusus, kaip Helicobacter pylori (sukelia skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opą), Herpes.
• Česnakas yra tinkamas vartoti sergant bronchine astma, gripu, esant peršalimui, plaučių uždegimui, bronchitui, anginai, pūliniams procesams, vykstantiems plaučiuose.

Česnako sudėtis

Česnako sudėtyje yra per keturis šimtus įvairiausių naudingų komponentų, tarp jų daugybe gydomųjų oksidacinių medžiagų.
Česnake yra vitamino A ir C, B, kalio, fosforo, magnio, geležies, daug sieros junginių, amino rūgščių. Nustatyta daugiau nei 100 biologiškai veiklių junginių (alliin, allinase, allicin, 1-allycystein, dialylsulfide, allylmethyl trisulfide ir kt.).
Česnako sudėtyje yra azoto, natrio, kalio, kalcio, magnio, silicio, sieros, fosforo rūgščių, fitosterinų, ekstraktinių medžiagų, fitoncidų ir eterinių aliejų. Česnakas malšina skausmą, gydo žaizdas, naikina mikrobus, varo kirmėles, šalina iš organizmo toksines medžiagas ir neleidžia susidaryti onkologiniams dariniams. Česnakas labai naudingas sergant avitaminoze. Taip pat jo sudėtyje yra puikaus antioksidanto seleno.
Česnako svogūneliuose yra iki 0,3% glikozido alijino, kuris veikiant fermentui alijinazei, skyla į aliciną, pirovynuogių rūgštį ir amoniaką. Be to, svogūneliuose yra 0,4-2% eterinio aliejaus, susidedančio iš 25 polisulfidinių junginių. Česnako eterinis aliejus turi labai stiprų kvapą, yra antiseptinis ir bakteriostatinis. Svogūnėliuose dar yra 0,06% riebalų, cukraus, fitosterinų, karotino, inulino, jodo ir kitų medžiagų.
Česnakas, kovodamas su kai kuriomis infekcijomis, pasižymi tokiomis pačiomis savybėmis kaip 1% penicilinas, todėl jį galima vadinti natūraliu antibiotiku. Iš česnako išskirtas antibiotikas vadinamas alicinu.

Komentuokite

Jei norite komentuoti, prisijunkite.

 

Sveiki atvykę ! Jei turite klausimų nesidrovėkite ir klauskite.